Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

ARECIBO OBSERVATOŘ A RADIOTELESKOP

Observatoř ve městě Arecibo a Národní astronomické a ionosférické centrum je zajímavým místem pro milovníky vědy a astronomie. Jistě si pamatujete na Jamese Bonda a scénky když se kutálel do obrovského talíře, který byl ve skutečnosti vydlážděnou a geometricky přesnou plochou ve tvaru velkého bílého talíře. Ano, uhodli jste, ten konkrétní z Portorika. V prohlubni mezi kopci vytvořili američtí a portorikánský stavitelé a vědci ojedinělé místo na zkoumání rádiových signálů z vesmíru a samozřejmě na zkoumání dalších oblastí v atmosféře a vesmíru. Jde o nejcitlivější a největší radioteleskop na světě. Celé zařízení NSF provozuje Cornellovy univerzity. Jméno samozřejmě zařízení získalo od nedalekého města Arecibo.

Provádí tři druhy výzkumů: Astronomický, aeronomický a radarovoastronomický na pozorování objektů s sluneční soustavě. Přestože zařízení slouží stále na aktivní výzkum, už dnes figuruje v Americkém národním registru historických míst (2008).

Oficiální stránky ústavu a zařízení: http://www.naic.edu ARECIBO teleskop na obrázích z Google

VLASTNOSTI ZAŘÍZENÍ

Teleskop Arecibo je největším teleskopem na světě i pro jeho tvar. Nepotřebuje pohyb, jde o statickou stavbu, kterou omezoval jedině prostor. V průměru měří 305 metrů. Pro jeho velkou plochu Arecibo hromadí největší množství vln. Celkově je teleskop vytvořen z 38 778 hliníkových panelů od 1 metru po 2. Celá konstrukce je vyztužena napnutou soustavou ocelových lan. I když je mísa statická a nepohybuje se, řešení nutného sledování objektů nebo směru sledování se vyřešilo jednoduše. Snímač nad mísou je mobilní a pohybuje se podle potřeby, čímž si upraví úhel tak jak je třeba. Ten se dokonce pohybuje vždy ve stejné vzdálenosti od satelitní mísy díky obloukové pohyblivé konstrukci. Celkově má ​​visutý konstrukce téměř 900 tun a zavěšena 150 metrů nad mísou.

HISTORIE

Se stavbou se začalo v létě roku 1960. Celá stavba probíhala zejména pod dohledem profesora Williama Gordona z Cornellovy univerzity, přičemž původně měla stavba sloužit na výzkum ionosféry Země. Celkem první návrh byl o tom, že i parabolický reflektor ve středu měl být statický, avšak to by vylučovalo použití zařízení i na výzkum jiných oblastí, které by byly skúmateľné podobným způsobem.

Stavba teleskopu Stavba teleskopu

Bylo otázkou času, kdy se velikost této stavby a jeho poloha využijí i pro jiné účely. Na tuto malou nedokonalost a zároveň možnost zdokonalení, umožňujícího další bohaté využití, upozornili někteří odborníci například z agentury ARPA nebo AFCRL, které již měli zkušenosti s podobnými zařízeními, avšak ne v takové velikosti v jaké byla připravována Arecibo.

Stavba teleskopu Stavba teleskopu

Celkově se na vývoji podílelo několik společností vládních i nevládních. Oficiálně zařízení otevřeli 1. listopadu 1963.

Od postavení se zařízení rekonstruovalo i měnilo povrch. Do sedmdesátých let se povrch skládal z několika centimetrového pozinkovaného pletiva položeného přímo na napnutých konstrukčních ocelových lanech as výkonnou frekvencí 500 Mhz. V roce 1974 se povrch změnil na do současnosti zachované hliníkové pláty velké od 1 metru do 2 metrů. Tím se zvýšila i nejvyšší možná frekvence 5000 MHz. Stavba teleskopu Před více než deseti lety se však zařízení dočkalo značné modernizace přístrojů a také se přidali různé měřicí technologie kterých měření dále využívá několik dalších výzkumů. V novodobé historii, známé škrty v rozpočtech, které omezily vesmírný a astronomický výzkum v roce 2006 ovlivnily další fungování zařízení. Guvernér Portorika se snažil požádat o zvýšení příspěvků vzhledem k úspěchům a funkčnosti zařízení. Zařízení patří vládě USA a tím je nemožné přijímat příspěvky od soukromých investorů. Že však místo spravuje Cornellská univerzita, může přijímat příspěvky a financovat tak část výzkumů a nákladů na provoz.

Oficiální stránky ústavu a zdroj fotografií: http://www.naic.edu

ÚSPĚCHY

Jen krátce po otevření se podařilo díky zařízení určit oběžnou dobu planety Merkur. V roce 1968 byl díky zařízení úspěšný výzkum i vesmírných pulsarů, kdy se blíže popsal i například Krabí Pulsar a vědci byli opět o něco moudřejší iv oblasti výskytu neutronových hvězd ve vesmíru. Například Joseph Taylor a Russell A. Hulse získali za své objevy na tomto zařízení i Nobelovu cenu za fyziku. V roce 1982 objevil tým vědců několik milisekundovou pulsar, který byl nejrychlejším objeveným pulsarů ve vesmíru až do roku 2005 kdy se podařilo objevit megarýchly pulsar, který se otáčí až neuvěřitelných více než 640 krát za sekundu. První planety objeveny mimo sluneční soustavy také pocházejí z Arecibo, tedy samozřejmě jejich důkazy o existenci.

Je také pro NASA zdrojem mnoha dalších údajů a měření. Zařízení pro svůj tvar využili i vzpomínání filmaři. James Bond ve Zlatém oku, nebo film Kontakt se nacházely přímo, nebo jen okrajově na tomto místě. V seriálu Akta X se zde objevil i Fox Mulder. Místo popisuje i několik scifi povídek ale i jiných žánrů knih.

NÁVŠTEVNICKÉ CENTRUM ANGELA RAMOSA

Zajímavé místo zobrazující historii zařízení, jeho činnost a také úspěchy bylo nezbytnou součástí takového zařízení pro návštěvníky. Dozvíte se tam i takové informace, jako oblíbenost místa ve filmech ale už iv méně známých dokumentech. Angel Ramos narozený v roce 1902 zemřel v roce 1960, byl zakladatelem společnosti Telemundo, druhé největší televizní síti v USA jejíž jazyk byl španělština. Začínal jako celkem chudá sirotek s pomalým postupem nahoru. Koupil noviny, které budoval podle svého obrazu až v roce 1954 téměř hladce přešel na jinou oblast médií, založil televizi. Společnost Telemundo pod jeho vedením investovala do stavby tohoto teleskopu asi polovinu celkových nákladů. Na počest zakladatele a ředitele společnosti Telemundo se pojmenovalo toto centrum.

POLOHA NA MAPĚ

Místo můžete nalézt na cestě PR-625 a na poloze +18° 20' 46.45", -66° 45' 12.01. Střed mísy satelitu je přibližně na poloze: +18° 20' 39.30", -66° 45' 9.77". Náhled na mapách Google si prohlédněte níže.

Zvětšit mapu
MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.