Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

PŘÍRODA PORTORIKA

Portoriko svou izolovanou přírodou tvořilo podmínky pro život mnoha druhů rostlin a živočichů. Celkem jich je v celém Puerto Ricu ojedinělých endemitů 239 v říši flóry, 16 ptáků a 39 plazů, nebo obojživelníků. na hlavním ostrově jich je samozřejmě z těchto počtů nejvíce. A tedy 234 rostlin, 12 ptáků a 33 plazů nebo obojživelníků. úžasné čísla z přírodovědeckého hlediska opravdu cenných živočišných a rostlinných druhů.

Amazoňan Portorický Amazona Vitti
Amazoňan Portorický je nesmírně vzácný papoušek, který patří k ohroženým druhům, jehož znají i pod jménem Iguacu. Měří kolem 30 centimetrů, pokrytý jasno zeleným peřím s červenooranžová čelem případně modrým nádechem konce rtů na křídlech.

Samozřejmě že příroda nekončí jen Amazoňan. na Culebra se nacházejí pláže, které jsou vyhledávané želvami, v moři žije tisícovka druhů ryb a samotná pevnina hosty množství druhů, které stojí za pozornost. Portoriko nemá větší savci. Existují záznamy o výskytu vysoké zvěře bílé barvy podobné našim jelenem, ale našli bychom tu i nějaké ovce dovezené přistěhovalci a jiná domácí zvířata. V divoké přírodě však ne. Mezi savců lze zařadit už jen menší hlodavce dovezené člověkem.

EL YUNQUE

Na hlavním ostrově je několik parků, ale například je známý i Karibský národní les, dnes nesoucí jméno El Yunque Národní les, ve skutečnost tropický deštný prales. V něm žije asi 240 živočišných druhů z nichž je několik desítek endemitů. Celkem 240 druhů stromů, z nich 88 vzácných a 23 se vyskytuje jedině v tomto lese. Každý rok park vítá více než 600 000 návštěvníků.

7 prírodných divov

El Yunque, překrásný kout Země, kde zeleň, množství vodopádů a bohatý život tvoří doslova přírodní div se také dostává do hlasovacího žebříčku ankety, ve které i vy můžete hlasovat za nových 7 přírodních divů. Konkrétně na adrese: http://www.new7wonders.com. Můžete vybrat 7 míst, které se vám líbí. Samozřejmě v době platnosti ankety, což je také čas přípravy těchto stránek, podzim 2010.

Dovolím si pro lepší obrázek přinést malé náhledy fotografií El Yunque. Větší najdete právě na oficiálních stránkách parku, nebo na zmíněné anketě.

Jak se tam dostat:
Z letiště Luis Munoz Marin se do parku dostat přes cestu HWY3, která za obcí Mabi a až v obci Mameyes žádá odbočit vpravo na cestu HWY 191, která vede k oficiálnímu vstupu do Centra deštného pralesa. Lesem vede zbytek cesty HWY 191, která je však pro rekonstrukci uzavřena a není tak cestou park průchodný.

El Portal Rain Forest Center
N18° 20' 21.3" W065° 45' 36.5"

Catalina Work Center
N18° 20' 17.4" W065° 45' 40.7"

Palo Colorado Interpretive Site
N18° 18' 04.7" W065° 47' 04.9"

Oficiální stránky:
http://www.fs.usda.gov/elyunque/

Tourism Office Municipality of Rio Grande
kontakt na informační kancelář
Martin Matta-Gonzalez
Apartado 847
Rio Grande, Puerto Rico 00745
PUERTO RICO

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.