Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

OSTROV CULEBRA

Isla Culebra, jeden z ostrovů Portorika se také nazývá hadím ostrovem. Rozkládá se na 30 kilometrech čtverečních. Původně se nazýval Isla Pasaje a později dokonce Isla de San Illdefonso. Dnes má jméno i Isla Chiquitta jako "malý ostrov" nebo také Ultima Virgen "Poslední panenská zem". Hledali bychom ho nedaleko hlavního ostrova Puerto Rico východně a mírně na sever necelých 30 kilometrů. Nejvyšší vrch Culebra je Mount Resaca s výškou 198 metrů nad mořem. Culebra je však ve skutečnosti souostroví více ostrovů. Hlavní Culebra přitom má kolem sebe několik menších ostrovů. Například Cayo Norte, Cayo Lobo, Cayo Luis Peňa a menší ostrovy jako Cayo Lobito, El Mono, Las Hermanas, Piedra Steven, Los Gemelos, Alcarazza nebo Cayo Botijuela a několik drobných ostrůvků spíše využitelných jako zastávka rybáře nebo kotviště pro dobrodruhy a potápěče. Ostrovy jsou však samy o sobě suché. Nemají toky sladké vody, nemají ani dostatek podzemní vody. Ta se proto přivádí potrubím z hlavního ostrova. O dopravu z jiných ostrovů se zde postará lodní doprava, případně mezinárodní letiště, které má spíše pro vybavenost statut vnitrostátního letiště Benjamin Rivera Noriega Airport.

Na ostrově je několik pěkných pláží. Nejznámější je Flamenco, která však byla dlouhá léta využívána na výcvik amerických vojáků. Ostatně pozůstatky amerických armádních sil tu stále zůstávají. Staré tanky, stroje a děla je stále možné na ostrově najít. Turisticky jsou vyhledávány všechny vyhlášené části na ostrově. Pokud i byste věděli o dobré pláži, která je mimo dosah auta, stále se tam můžete dopravit lodí nebo vodními taxíky. Turisticky je přitom Culebra vyhledávána zejména turisty z USA, Puerto Rica nebo nedalekého Vieques. A pokud by vám jako turistům nešlo jen o koupání, moře a historii, pak si naplánujte sem cestu v březnu, kdy se zde konají rybářské soutěže, v listopadu na řemeslné slavnosti nebo surfařské soutěže v únoru mohou být také důvodem k návštěvě. Dopravit se sem můžete místními aerolinkami Air Culebra ze San Juanu nebo lodí.

Vlajka Culebra se skládá celkem z pěti pruhů žluté a zelené barvy. Nebo spíše ze žlutého podkladu a dvěma tenčími zelenými pruhy procházejícími z hora na důl po ne až krajních bocích přičemž uprostřed se nachází zelená silueta ostrova. Hymna ostrova se jmenuje Culebra Isla Preciosa.

HISTORIE OSTROVA

Kryštof Kolumbus na ostrov dorazil v roce 1493. Svou historii započal osídlením národu Taino o kterém je možné dozvědět se více iv historii samotného Puerto Rica. První osada však byla na ostrově oficiálně založena až v roce 1880 přesně 27. října. Název získala podle toledské biskupa, San Ildefonso, co později na nějaký čas pojmenovalo i celý ostrov. O více než 5 let později se podařilo dostavět první maják, který se také stal nejdéle fungujícím majákem v celém Karibiku. V sedmdesátých letech ho uzavřela americká vláda pro zastaralost a maják se stal památkou. Na Culebra dlouhá léta sídlila americká armáda a ostrov byl místem cvičení dělostřelectva a střelby. Nesouhlasí místních se žádostí aby vojenské síly ostrov opustili přinesly ovoce několik desítek let od příchodu prvních armádních sil a od období před 2. Světové války kdy zde probíhalo cvičení vojska před odchodem do Evropy.

PŘÍRODA A OCHRANA

Tím, že byly ostrovy a samotná Culebra dlouho izolované, zůstaly se nedotčené lidskou činností. Už Theodor Roosevelt, americký prezident, nechal na Culebra vytvořit ptačí rezervaci a zajistit tak přežití různých vzácných druhů i pro další generace. Na počest prezidenta nazvali i velmi vzácného ještěra jeho jménem, ​​Anolis Roosevelt bohužel který je dnes zcela na pokraji vyhynutí. Jenže nejsou to jen ptáci a nějaké plazy. Našli bychom zde i nějaké hady, ale větší význam by přírodovědci ale i návštěvníci spíše přikládali nádherným želvám, které místní pláže využívají na hnízdění. Přírodní rezervace na Culebra tvoří asi 6 čtverečních kilometrů z celkové plochy ostrova necelých 30 km2.

MAPA NA GOOGLU

Náhled ostrava na mapách Googlu:


Zvětšit mapu
MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.