Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

OBYVATELSTVO

Obyvatelstvo je pestré ale převažuje bílá rasa, nejvíce španělská. Právě Španělům patřil tento ostrov až do občanské války kdy ho získalo USA.
Etnické skupiny: bílá rasa 76,2%, černá 6,9 %, Asiaté 0,3%, indiáni 0,2%, smíšená rasa 4,4%, ostatní 12%

interiér kostela

Portoriko je v pořadí lidnatosti ve světovém žebříčku na 129. místě. Věková struktura je následující v odhadech července 2010:
Lidé ve věku 0-14 let: 19,8%, přičemž mužů 402 473 a žen 384 655
Ve věku 15-64 let: 66,1% přičemž mužů 1260191 a žen 1361359
Ve věku 65 let a více: 14,1% přičemž mužů 239957 a žen 317578, což je samozřejmě stále v rovině odhadů. Muži se dožívají 74,86 let a ženy 82,36 let. Průměrný věk v zemi však pro muže je 35 let a u žen 38,5. populační růst země v porovnání s ostatními je ve světovém žebříčku na 172. místě. nejvíce přistěhovalců do země prochází z Dominikánské republiky přes ostrov Mona, kudy vede největší přísun ilegálních migrantů do země.

Městské obyvatelstvo je na ostrově 98% z celkového počtu obyvatel.
Kojenecká úmrtnost je 8,28 úmrtí na 1000 živých novorozenců. V porovnání se světem je to 163. místo na světě. (zdroj informací je CIA.gov)

Obyvatelé hovoří španělsky, i když je angličtina úředním jazykem a mnozí zejména mladí s ní přicházejí do kontaktu každý den a všude, přece se ulice, podniky, lokality a mnohé další věci v Portoriku nesou španělské názvy. Také jména Portorikánci mluví samy za sebe o původním původu země a její obyvatelích.

Portoriko je 27. nejlidnatějším státem USA s počtem 3 900 000 obyvatel. V hustotě zalidnění je však na druhém místě v USA. Ačkoli ho v mnohém budeme počítat jako součást USA, samotní Portorikánci sami nevědí, co vlastně jsou. Portoriko ačkoliv je státem USA, nepatří do USA ao některých věcech se rozhoduje o nich bez nich ... I tom si povíme více.

MAPA PORTORIKA

Vlastní mapa Portorika:

MAPA PORTORIKA
MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.