Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

SLAVNÉ OSOBNOSTI

Nejde mluvit o lidech a nezmínit ty, kteří proslavili Portoriko, nebo jen dobře prezentovali svou zemi. Mnozí z nich se nemuseli ani narodit v Portoriku, ale měli portorikánský krev, nebo žili pro Portoriko. Kteří lidé patří mezi osobnosti Portorika?

Film
Více herců proslulých menšími ale i většími úkoly v místních ale většinou iv amerických filmech. Jsou to například: už zmíněný Marc Anthony, Paul Calderón, Raquel Castro, neopakovatelný a známý Benicio Del Toro, kterého si dnes pamatujeme spíše pro reklamu na nanuk Magnum ale filmoví fajnšmekři si vzpomenou na Traffic, nebo na zfilmovaného Che Guevary, 21 gramů, Vlčí muž, Sin City, The Hunted a množství dalších. Jeho skutečné jméno je Benicio Monserrate Rafael del Toro Sánchez.

Marc Anthony Benitio Del Toro

Další může být známý představitel Huggy beara v seriálu Starsky a Hutch. Je zde také Héctor Elizondo, kterého známe ze seriálu Nemocnice Chicago Hope, ale znáte jeho tvář iz řady dalších filmů. Herec, který si říká Franky G se představil ve filmech jako Saw II, Saw III, Kšeft po italsku, Wonderland a dalších. Vzpomínáte si ještě na slavného Gomeze v celovečerním filmu rodiny Adamsovcov? Pak vás překvapí, že i jeho role byla v rukou Portorikánci jménem Raúl Juliá, který zemřel v roce 1994 ve věku 54 let. Za svou kariéru si dva krát zahrál v novém provedení Adamsovcov ale iv množství jiných u nás již méně známých filmů. Prsatá herečku Evu LaRue znáte jistě z CSI: Miami. Tvář herce John Leguizamo si jistě vybavíte při více filmech. Collateral Damage, Moulin Rouge, Gamer, ve filmu Super Mario Bros jako zelený klempíř Luigi a také má známou roli ve filmu Romeo + Julia s Leonardem DiCapriem. Lze nyní zůstanou překvapeni někteří filmoví fanoušci, ale pravdou je, že i legendární představitel Johnnyho Cashe ve filmu Walk The Line, císaře z Gladiátora ale také známou postavu z filmu Mela Gibsona Znamení ztvárnil herec narozený přímo v hlavním městě Portorika, Joaquin Phoenix. Narodil se v městské části Rio Piedras jako jeden z pěti sourozenců. Další se jmenují River, Rain, Liberty a Summer, přičemž i ve filmu se realizoval z nich nejvíce Joaquin a River.

 Joaquin Phoenix Michelle Rodriguez

Adam Rodríguez je známý pro své úkoly v CSI: Miami, Zákon a pořádek, Roswell az mnoha jiných seriálů a filmů. Z jedné čtvrtiny je Kubánec az tří je Portorikánec. Narodil se v USA ale právem veličiny patří mezi osobnosti Portorika. Herečka z filmů jako AVATAR, Resident Evil, Rychle a zběsile, SWAT a dalších Michelle Rodriguez má matku z Dominikánské republiky a otce amerického vojáka z Portorika. Sama se narodila v Texasu, ale i tak patří do seznamu. A ještě na chvíli zůstaneme u filmu AVATAR. I hlavní představitelka rasy Na'vi Neytiri ztvárněná krásnou Zoe Saldana má matku z Portorika. Kromě Avatara si zahrála iv nejnovějším ztvárnění filmu Star Trek šikovnou navigátorka. Portorikánský krev však koluje i krásce Nadine Velazquez, nebo Lauren Vélez ze seriálu Dexter. Našli bychom ještě stoku dalších, které by měly vazbu nebo přímo původ v Portoriku, alepre přehled toho, že Portoriko má zastoupení svých ve světě filmu takový malý seznam snad postačí.

Hudba
Kdo by neznal jméno Enrique Martín Morales? Zřejmě každý. Jen s tím rozdílem že spíš ve zkrácené podobě Ricky Martin. Právě Enrique Martín Morales je jeho skutečné jméno se kterým by asi těžko mohl pracovat ve světové hudební branži. Ale je to i například Marc Anthony, latino zpěvák, známý pro své skladby, který přestože se nenarodil v Portoriko se hlásá ke portorikánský krve.

Jennifer Lopez Ricky Martin

Kromě zpěvu je i investor a obchodník, přičemž je spolumajitel mužstva Miami Dolphins amerického fotbalu. Je také manželem Jennifer Lopez, která je zde také zmíněna. Kromě nich jsou to NODE, Chayanne, princezna salsy La India a možná dvě stovky jiných ve světě zejména karibské hudby zvučných jmen. Mezi herečky, ale i mezi zpěvačky můžeme zařadit slavnou JLo, Jennifer López, která má svůj původ na Portoriku, přestože se narodila v USA. Její rodiče pocházeli z města Ponce a přestěhovali se do USA.

Sport
Basebal: Carlos Beltrán, Hiram Bithorn, Carlos Delgado, Nino Escalera, Ramón Hernandéz, Mike Lowell, Jerome Mincy, Jorge Posada (NY Yankees), Bernie Williams
Basketbal: Juan Vicéns, Félix Trinidad, José Torres, Alex Sánchez, José Roman, José Ortiz, John Molina, Alfred Lee, Raymond Dalmau
Box: Harry Arroyo, Wilfredo Benítez, též členem síně slávy boxu, Héctor Camacho světový šampión, Kermit Cintron, Esteban de Jesús, Ángel Espada a Wilfredo Goméz začínající jako absolutní amatér a později světový šampión a člen boxerské síně slávy, anebo wresleři Carly Colón a jeho otec Carlitos Colón

Další osobnosti
Ve světě architektury je známý český architekt, který tvořil a nabíral zkušeností na Portoriku, případně v blízkém okolí. Jmenoval se Antonín Nechodoma. Ale i německý architekt Henry Klumb přišel tvořit na Portoriko, realizoval mnoho staveb a na ostrově i zemřel jako vážený občan v roce 1984 ve věku 79 let. Blas C. Silva Boucher, nebo Toro Ferrer, který má na svědomí několik větších budov a hotelů. José Rivera byl první portorikánský scénárista nominován na Oscara. Richard Velázquez je známý designér automobilky Porsche a také spolupracuje v oblasti technologií a má prsty v dovozu XBOX 360 na Portoriko. George Peréz je známé jméno v oblasti komixového trhu a to u obou vydavatelů světového jména, MARVEL i DC Comics. Juan Bosch a Joaquín Balaguer, formální prezidenti Dominikásnkej republiky byli oba poloviční Portorikánci. Joseph M. ACAB byl prvním astronautům z Portorika. Kromě těchto jmen ještě známe množství lidí činných v politice na domácí ale i mezinárodní půdě, množství vědců a zasloužilých umělců, kteří však již našim zeměpisným šířkám neřeknou mnoho. Pro představu však snad postačí několik jmen, které známe iu nás a které si umíme zařadit.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.