Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

COMMONWEALTH

USA v roce 1947 Portoriku povolily volbu svého vlastního guvernéra. O rok později ve svobodných volbách zvítězil Louis Munoz Marín. Stal se oblíbeným a populárním guvernérem, asi zejména proto že si ho lid zvolil sám. Americký kongres v roce 1950 umožnil v Portoriku demokratické referendum. I tak však Jonesovy zákony zůstaly nezměněny.

30. října roku 1950 se v zemi událo výrazné povstání v Jayuyai, kde ho však americká pěchota, dělostřelectvo spolu s dělostřelectvem potlačili. Jiné povstání v tom době vrcholilo ve městě Utuado. Dokonce se dva Portorikánci 1. listopadu 1950 pokusili zabít amerického prezidenta Harryho Trumana. atentát na prezidenta však skončil nezdarem. jeden z nacionalistických útočníků Griselio Torresola byl při pokusu zabit a jeho komplic Oscar Collazo byl zajat. Odseděl si necelých 30 let ve federální věznici. Za spiknutí a protistátní jednání si ve feredálrnej věznici v Atlantě odseděl několik let i Pedro Albizia Campos, vůdce několika povstání proti nadvládě USA. Po pravdě, a v rámci vlastního soukromého názoru, je vidět, kam to dospělý země, které drželi se Španělskem a kde jsou ekonomicky země, které jsou součástí USA. Je to jako členství ve výhodném klubu. proč vlastně Portorikánci nesouhlasili s USA byl i systém daní .. ale o tom si také povíme.

Ústava Portorika byla schválena ústavním shromážděním 6. února 1952 a ratifikoval ji americký kongres. Schvaloval ji prezident Truman o pár měsíců později, přesně 3. července a vyhlášená 25 července na výročí vpádu amerických vojenských sil do Portorika během španělsko-americké války. Portoriko tehdy přijalo jméno Estado Libre Asociato, což znamená svobodný přidružený stát.

Následující roky mohlo Portoriko vděčit hospodářskému rozkvětu díky přílivu investic z USA, rozvinula se strojírenská vybavenost a úroveň technologii. rozvíjelo se zemědělství, se založením zejména na výrobu. V současnosti pro svou polohu a charakter země má Portoriko výhodné podmínky pro rozvoj cestovního ruchu. turisté Příchozí zejména z USA ale i z různých koutů světa.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.