Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

CESTOPIS Z PORTORIKA

letecká fotografie Pokud cestujete po USA a zatoužili jste po několik dní zastávce na Portoriku, pak máte bohaté možnosti cest z Miami International Airport přímo na Aeropuerto International de Isla Verde. V mezinárodních letištních zkratkách je to let MIA - SJU. Nejširší nabídku letů nabízí US Airways. Při příletu na Aeropuerto International lze vidět i jiné menší letiště, které spíše slouží na menší lety a také spojení s ostatními ostrovy v blízkosti. SJU se nachází nedaleko hlavního města San Juan. Taxi doprava je všude. Ale využít můžete i přímo autobusovou dopravu. Nevychází o nic dražší než v Miami, jezdí se po správné straně a doprava není nějak chaotická, což jsem před cestou očekával.

obchody se suvenýry Z turistických cílů
Ať už na Portoriko přicházíte jako turista nebo jen sezónní povaleč, některé z míst níže vám možná někdo doporučuje, nebo se o nich dočtete v některém z prospektů na letišti, v informační kanceláři spojené s trafiky, nebo pokud se zeptáte místního, řeknu vám o nich i své. Vynechejme nyní témata o tom, že některé oblasti vnitrozemí tvoří kouzelně často v mlze a dešti zahalené hory tropického pralesa, což by evokovalo myšlenku filmaře zde natočit příběh o nějakém tvorovi z lesa, už jen pro atmosféru ... ani nevím proč, vzpomněl jsem si na film Gorily v mlze ... vím, že v pralese kromě ptáků, plazů a hmyzu najdu asi jen bohatou rostlinnou populaci.

Vyzkoušejte však Cerro de Punta, výstup na nejvyšší horu Puerto Rica, pokud milujete hory a zdolávání nejvyšších vrcholů v dané zemi. Pokud máte krásné počasí, místo je známé přenádherným výhledem. Pokud ale máte štěstí na silnější vítr a déšť, pak vás potěší alespoň váš pokus o zdolání k vrcholu kamenité hory a vyprávění přítele z ostrova, kde by byl jaký výhled, kdyby bylo v dálce lépe vidět.

Pro milovníky geologických scenérií má Puerto Rico opravdu mnoho co objevovat. Překrásný sopečný kaňon na ostrově, jehož jméno si nevybaví ani kdyby mě řezali, je krásným místem, zejména pokud jste se podobným tématům kdysi věnovali, je na co koukat. Úžasné jsou močály uprostřed severní části ostrova, kde vám místní nedoporučuje se vydat samému.

Pro potápěče a milovníky korálů nepatří Puerto Rico mezi absolutní top, ale nezaostává. Pro vodáky jsou některé lokality lépe, jiné zas ne. Vždy je dobré sledovat nabídku místních aquaklubov. Dobré podmínky pro potápění jsou iv okolí Culebra. I když ne zcela všude. Zkuste však využít místního vodáka, přátel jachtaře či nějaký výletní člun na cestu někam mimo. I odlehlé části je pěkné na potápění, i když mají určitý nádech dobrodružství s riziky. Riziky proto, že ačkoliv můžete mít zkušeností z jiných částí světa dostatek, snadno můžete přecenit své síly. Spojení moře a útesů je téměř vždy silnější než váš odhad. Opravdu pozor a zbytečně netřeba být borcem, ochrnutým přítelem. Pláže jsou zde krásné. Některé využívané na turistiku, zejména při hotelech a hotelových sítích. Okolní pláže v i při San Juan jsou čisté a udržované. Jako všude na světě, i zde najdete nedopalky z cigaret.

El Yunque národní les je opravdu zážitkem na celý život. Jde o národní park, který je ve skutečnosti deštným tropickým pralesem. Chráněná přírodní rezervace je součástí soustavy národních parků USA. Má své zákony, jasná pravidla pro turisty ale také prý oblíbeným cílem botaniků. Na projetí celého parku v průchozích částech byste potřebovali dopravní prostředek, a to dokonce není na některých místech ani možné. Pěšky tedy několik dní, abyste byli spokojeni s absolutním naplněním této cesty. Pokud již v El Yunque opravdu jste, sledujte okolí před sebou ale i nad sebou. Podle zvuků lze rozeznat polohu překrásných papoušků.

Ponce
Ponce je druhé největší město na ostrově ale také je na prvním místě ve významnosti po kulturní a historické stránce. Vznikalo také původně jako přístavní město, není přitom zcela na pobřeží, ale vliv blízkosti moře ho ovlivňoval od jeho vzniku. Patří mu právoplatné označení klenotem ostrova. Pokud se ve městě ztratíte na pár hodin, nebudete litovat, pokud vám neujde doprava, ale pokud se tu ztratíte se svým průvodcem, máte výhodu. Opravdu pozoruhodné množství budov v té typické místní architektuře, mnohé staršího věku i stavu, několik staršího věku ale rekonstruované. Je kam dívat. Okrajové části města Ponce se přibližují i moderní architektuře, avšak to centrum je historické a významné. Nádherná je zachovalá katedrála, ale významné jsou i některé muzea.

hřbitov San Juan sv. Kateřiny San Juan
To nejlepší nakonec. Proč? Jde o hlavní město, přístavní město a narazit můžete na pěkné muzea. Samozřejmě na zachované historické budovy a pevnosti. Zejména ty, které jsou základem turistické návštěvy na ostrově. Obranné pevnosti měli bránit ostrov před jinými mocnostmi, které se ho chtěli zmocnit. Pevnosti jsou zachovalé, některé děla stojí dodnes na svých původních místech a míří na moře. Pevnost San Cristobal je jedna z těch nejznámějších, ale opevnění, chrámů a překrásných historických ulic je tu opravdu mnoho. Zcela najvýznamnšou pevností postavenou na poloostrově je El Morro (poloha: +18° 28' 15.28", -66° 7' 26.70"). U pobřeží v blízkosti El Morra se nachází i trochu místy kýčovitý hřbitov Máří Magdalény (poloha: +18° 28' 12.61", -66° 7' 14.26"), který mi připomněl některé hřbitovy barev milujících lidí na obrázcích z cest po Mexiku a ostatní Střední Ameriky. Každé místo má i svou čtvrť, která nepatří mezi ty bezpečné. Například La Perla, i když z názvu by člověk čekal něco jiného, je místem, kde se osamocený turista nemůže objevit bez problémů. Konflikty a nepokoje jsou tam v různé míře na denním pořádku. La Perla je také útočiště sociálně slabších, nepřizpůsobivých občanů, přistěhovalců a prostitutek, leží na poloze: +18° 28' 8.54", -66° 7' 0.16" a směřuje dále na východ.

ulice San juan

Celý zbytek města na minimum výjimek je však klidný, určitě navštivte ulici Fortaleza (poloha: +18° 27' 56.78", -66° 7' 3.56"), která názvem připomíná některá místa v Jižní Americe. Jde o ulici postavenou v typickém koloniálně-španělském stylu, kde je co fotit. A k tomu připočtěte široké okolí ulice až po El Morro, projděte si El Morro, k hřbitovu, kolem náměstí Quinto Centenario, kostela sv. Josefa, La Perlu si prostudujte stačí z dálky a pokračujte opět na jih k místům jako náměstí San Francisca s kostelem San Francisco až více k pobřeží k další zmiňované pevnosti San Cristóbal. Občas vám nad hlavami přeletí přistávající nebo vzlétající letadlo z blízkého letiště ležícího na nižším poloostrově.

Pokud jste zde, objevujete jádro původní historického San Juanu, které o historii vypráví už při pohledu na budovy a na blízké okolí. Nebýt opravdu tu, znamená nebýt v Portoriku vůbec.

brány opevnění CCelá pěší prohlídka této popsané trasy vám při vychutnávání a focení zabere i 5 hodin, které stojí za to. Bylo by mi podivné vzpomínat podrobně každou budovu. Nejsem milovník architektury, ale byla to zkrátka krása. Něco podobného, ale tak nezachovalo mám prý čekat na Kubě, ale pochybuji.

Ve městě najdete několik možností občerstvení, takže o to by se návštěvník bát neměl. Na jihu poloostrova byste našli přístaviště výletních lodí, které přivážejí zejména Američanů, v blízkosti přístaviště je několik poskytovatelů průvodcovských služeb, s již dohodnutými službami s lodními dopravci a cestovní kanceláře se tak přímo postarají o odvoz turistů, výklad, průvodcovské služby a opět dovoz turistů do přístaviště. Ubytování v oblasti blízké Fortalezy není kupodivu tak drahé. Najdete i ve výhodných cenách v mezinárodních vyhledávačů ubytování. Ubytováním přímo tady to pak nemáte daleko při podrobném sledování historického jádra města.

Strava
Pokud hodláte ochutnat něco z místní kuchyně, osobně se mi nijak exoticky nevyznačovala. Ryby a různé speciality podobné americké, mexické, ale například i čínské kuchyni. Důležitá součást je zelenina a nechybí ani ovoce. Banány tu rostou i ve volné přírodě, ale většinou jsou v zahradách nebo v areálech hotelů jakoby malá mini-atrakce. Z nápojů vyzkoušejte například Bacardi, které se vyrábí v hlavním městě, nebo místní pivo, ke kterému jsem nečuchol. Každého návštěvníka, kteří velmi nepočítá s místní stravou vždy zaujme spíše informace osvědčené klasiky. Ano, v zemi najdete McDonalds, KFC nebo Subway. Pokud přecházíte San Juanem, narazíte na několik fastfoodů i jiných značek samozřejmě. Ty známé americké se nacházejí po celém ostrově, dokonce i ve vnitrozemí, iv částech zcela mimo turistických oblastí. Svým způsobem i stravou jste v USA, když už to Portoriko pod USA patří a přece nepatří.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.