Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

PŘEDKOLUMBOVSKÁ HISTORIE

Mluvit o historii mnoha míst na světě znamená začít zcela od začátku. Kde je však tomuto místu začátek neznámo. Z toho, co se nám zachovalo z dob před příchodem Kryštofa Kolumba opravdu víme jen málo. Žili zde místní kmeny menšího významu. Nezanechali po sobě žádné honosné paláce, které by se jako památky zachovaly do dnes. Mohou to být malé jeskynní malby, ojedinělé nálezy nástrojů a nějakých zbytků kultury no o záznam těchto věcí neprojevil nikdo zájem. Co je však známo si samozřejmě řekneme.

První osadníci dnešního Portorika byli rybáři a lovci. Nejstarší známky osídlení se našly na ostrově Vieques, kde našli pozůstatky muže z roku asi 2000 před Kristem. Přidělili ho do osídlení Arcaicos (podle Archaické doby). Kmen, který se v oblasti později prosadil viditelněji byl Igner. Pocházeli ze severu Jižní Ameriky z oblasti řeky Orinoco. Ti sem přišli kolem roku 100 až 400. Až do desátého století spolu žili na stejné zemi, obchodovali, nebo také žili v souladu a nesouladu. Už se však začala projevovat i kultura Taino, která oblasti dominovala téměř 1000 let až do příchodu Kryštofa Kolumba v roce 1493.

Kryštof Kolumbus ostrov objevil 19. listopadu 1493 až během své druhé plavby do těchto vod. Ostrovu tehdy vládl kmen Tainů Arawakmy. Tehdy zem nazývali Borikén, Kryštof Kolumbus mu dal jméno San Juan Bautista podle Jana Křtitele. V následující době však ostrov nabíral na obchodním významu a také díky vlivu a i díky přezdívce se z něj stal plynule "bohatý přístav" a tedy Puerto Rico. Původní pojmenování však zůstalo na ostrově, vždyť jméno San Juan přijalo také plynule největší město a v té době významný přístav, který se již tehdy stal hlavním městem a centrem dění a politické moci na ostrově.
Začaly se psát dějiny pod španělskou vlajkou.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.