Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

POLITICKÝ SYSTÉM

Vládní budova Portoriko není nezávislá země. Své politické postavení má Portoriko nestálé. V průběhu posledních letech proběhlo několik hlasování, které měly změnit politický systém, nebo mu alespoň upravit tvář. Zatím neúspěšně.

Vláda:
Portoriko má republikánskou formu vlády, podléhá pravomocím USA. Exotický karibský ostrov Portoriko nedaleko Kuby a má světoznámého prezidenta. Víte kdo jím je? Znáte ho. Je jím demokrat Barack Obama (stav k roku 2012). Proč tomu tak je i rázem pochopíte. Guvernérem státu Portoriko je Luis Fortuna. Portoriko podléhá federálního zákonodárnému kongresu Spojených států. také hlava země je totožná s hlavou USA. pravomoci v rozhodování má kongres Spojených států. Republikánská vláda země je dále rozdělena na řídící, legislativní a soudní.

Řídící forma republikánské vlády je momentálně podřízena guvernérovi Louisi Fortuny. Legislativní část vlády se skládá z dvoukomorového zákonodárného systému. čili Senát se svým předsedou a Sněmovna poslanců se svým vlastním předsedou. Svobodné lidové volby si volí i guvernéra, i zákonodárců každé čtyři roky, podobně jako u nás. A věřte že podobný humbuk jako u nás mají i zde, ba někdy větší. Další zákonodárci jsou jmenován guvernérem.

Soudní forma republikánské vlády má pod sebou nejvyšší soud Puerto Rico i vrchního soudce. Právní systém zakládá na systému "common law" a demokracii. Portorikánci, s trvalým pobytem a prací v Portoriku nemohou hlasovat v prezidentských volbách Spojených států amerických, avšak je jim umožněno se zúčastnit voleb primárek. Portorikánci legálně žijící s trvalým bydlištěm v USA se prezidentských voleb zúčastnit mohou.

Nejvýraznější jsou v zemi dvě až tři politické strany, které v posledních letech dokázali své zájmy nejvíce projevit a také se drží v popředí politického dění v zemi. PPD - populární demokratická strana je za Commonwealth. PNP - nová pokroková strana se usiluje o státnost. Další politické hnutí jsou však například dělnické hnutí, nacionalistická strana Portorika, hnutí za nezávislost a podobně. Politické vztahy USA s Portorikem jsou věcí neustálých diskusí mezi Portorikánský vládními představiteli a Kongresem spojených států. V roce 1950 umožnil americký Kongres Portoriku zřizovat shromáždění a referenda, díky kterému mohli vyjádřit svůj souhlas nebo nesouhlas k některým předkládaným referend tématům.

VELVYSLANECTVÍ PORTORIKA

Zajímavostí je, že ačkoliv v Puerto Ricu najdeme až 41 konzulátů z různých zemí zejména Evropy a amerických států, samotné Portoriko nemá své konzuláty v zahraničí. Portorikánci zastupuje ambasáda USA. Portorico není totiž nezávislou krajinou. Konzuláty se ve valné většině nacházejí v San Juan.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.