Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

HOSPODÁŘSTVÍ

Banco popular Kdysi v počátcích, kdy se začala novodobá historie Puerto Rica jeho hospodářství založeno a záviselo především na zemědělství. Vytvářely se plochy a pole, kde se nejvíce věnovali pěstování cukrové třtiny. Nejvíce však Puerto Ricu pomohla hospodářská krize. Možná i tím, že před ní nebylo Puerto Rico tak rozvinuté a následně začínala na stejném bodě jako i ti, koho se krize týkala více. Do Puerto Rica po ní začali přicházet zahraniční investice a nešlo jen o USA. Hospodářství získávalo i nová odvětví jako farmaceutika a nové technologie. Celkově se hospodářství začalo zaměřovat na výrobu. Po několika letech se však i vzhledem k vyprchávaniu různých daňových úlev začali některé podniky presťahovávať do levnějších zemí v Latinské Americe nebo v Asii a tak postupně Puerto Rico ztrácelo některé podniky na svém území, ale také založeno průběžně nové.

Padesátá léta minulého století se nesly iv náhlém masovém stahování Portorikánci do kontinentálního USA i díky změně zákonů ale i díky lepší ekonomické situaci země. V těchto letech je zejména do New Yorku emigrovalo několik desítek tisíc. Podobně jako to je na Kapverdách, iv Puerto Ricu žije méně domorodců než jich je v cizině. V roce 1996 nastalo v zemi několik ekonomických problémů. Zveřejněna vládní zpráva o stavu ekonomiky přiznala, že má problémy. Proto se začalo se změnami, uzavřelo se několik institucí, škol a podniků. Hrubý domácí produkt se pohybuje oproti jiným USA státem nízko, avšak co se zemí Karibiku týká, si vede dobře. Portoriko mě nejkonkurenceschopnější ekonomiku z pomezi všech ostrovů Karibiku. V odvětví zemědělství v současnosti ztrácí vývoz cukru na hodnotě. Také i jiná odvětví v zemědělství ztratili na významu. Svůj význam si zachovává chov dobytka a ovcí, což je stále výnosný nebo respektive spíše udržitelný obchod. V této složce hospodářství to je spíše těžba a vývoz dřeva, což posiluje ekonomiku ze zemědělské sféry. Ekonomika země však závisí i na daňových pobídkách z USA. Podle některých analytiků se dá považovat ekonomika Puerto Rica za fiktivní. Země totiž nemá dostatek přírodních zdrojů ekonomické hodnoty a spoléhá se zejména na pomoc, přicházející z USA. Cla za dovoz zboží ze zemí mimo USA zůstávají v Portoriku v ministerstvu financí Portorika, ne USA. Ze všech odvětví hospodářství za posledních 20 let nejsilnější roste stavebnictví a výstavba.

Most pri Naranjitos Momentálně je země orientovaná na podporu cestovního ruchu. Za jeden rok je odhad až 5 milionů návštěvníků převážně z USA. Nejvíce jich přichází na výletních lodích po Karibiku, na trasách výletních lodí. Cestovní ruch zásobuje zemi minimálně 1,8 miliardou dolarů ročně. V centru Puerto Rica se nachází několik hotelů různých hotelových sítí i soukromých majitelů. Krokem k vylepšení turistického ruchu bylo i zkvalitnění, rozšíření a modernizace mezinárodního letiště Luis Munoz Marina.

Daně a život v Puerto Ricu
Průměrná rodina v Portoriku má 3,6 členů a jejich příjem spolu je ročně 27 017 dolarů. Celkově je daň v zemi ve výši 5,5% z prodeje. Obce dokonce mohou udělit výjimečnou dát až 1,5% ještě k všeobecné dani k obratu. Zboží přicházející do země podléhá spotřební dani. Zboží z USA, který v zemi končí dokonce podléhá dani 6,6%.

Export
Export celkově do partnerských a obchodně partnerských zemí převažoval do USA, do blízkých zemí a až potom směřoval do zemí Evropy, přičemž nechybí ani Asie v prvních příčkách obsazenosti.
Spojené státy americké 89,4 % trhu exportu
Dominikánská republika 2,14 % trhu exportu
Nizozemsko 1,31 % trhu exportu
Německo 1,21 % trhu exportu
Francie 1,12 % trhu exportu
Itálie 0,98 % trhu exportu
Velká Británie 0,96 % trhu exportu
Japonsko 0,78 % trhu exportu
Švýcarsko 0,49 % trhu exportu
Belgie 0,47 % trhu exportu
Kanada 0,37 % trhu exportu
Mexiko 0,22 % trhu exportu
Irsko 0,17 % trhu exportu
Čína 0,14 % trhu exportu

Dovoz do Portorika se orientuje na chemikálie, strojní zařízení a technologie, oděvy, jídlo a ropné produkty. Dovozů partneři jsou nejvýraznější: USA 55%, Irové 23,7% a Japonci 5,4%. Zahraniční dluh země je přitom buď nulový nebo neznámý. Veřejný dluh však sáhnutí miliardové čísla. Procenta zaměstnanosti: v chemickém průmyslu 18,2%, v oděvním průmyslu a při výrobě textilií 15,5%, elektronický a elektrotechnický průmysl 15,2%, v potravinářském průmyslu je zaměstnáno 13,2% av strojírenském průmyslu 9,8%. Papírenský průmysl a související odvětví 4,7%, ostatní odvětví 23,3%.

Ropa je dominantním palivem v energetickém průmyslu země a představuje 97,7% celkové spotřeby energie.

Rico má daňovou soustavu vystavěnou na způsobu USA. Více informací o daních lze získat na stránkách: http://www.hacienda.gobierno.pr/

Bankovnictví
V současném Portoriku funguje celkem 19 obchodních bank. Největší finančně-bankovním institucí ostrova je Banco Popular, která má více než sto poboček po celém ostrově. Pobočky zde mají Citi bank, nebo druhá největší banka na ostrově Banco Santander. Vláda přitom vlastní dvě banky. Vládnou rozvojovou banku GDB a Hospodářskou rozvojovou banku EDB. Fungují na způsob klasických bankovních institucí v oblasti poskytování úvěrů, financování, v oblasti spoření a vedení běžných i podnikatelských účtů. O bankomaty v zemi není nouze. Rozšířené jsou ve městech iv obcích. Někde je nazývají ATH nebo ATM.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.