Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy.
Vieques je ostrov větší než Culebra, leží východně 13 kilometrů od Puerto Rica a jihozápadně od Culebra. Je 34 kilometrů dlouhý a pouze 6 kilometrů široký. Největší města na ostrově jsou Esperanza a Isabel II. (čti Izabela Segunda). Zatímco Esperanza je více na jihu, Isabel je na severu a je také hospodářským a administrativním centrem celého ostrova. Na ostrově je problém s municí, kterou se občas podaří najít. Dodnes jsou na ostrově některé pláže nazvané vojenskými pojmy jako jsou Red beach, Green Beach, Blue Beach. Názvy původně sloužily k orientaci vojenských cvičení, místo často bylo terčem zkoušek munice a US Navy tu ještě donedávna cvičilo vojáky. Na ostrově pravomocně fungoval i aktivní odpor proti přítomnosti americké armády. Nádherné světlé a čisté pláže a k tomu azurové moře, to jsou přece dva prvky, které je třeba využít jinak než na vojenské cvičení. Letiště Antonia Rivery Rodrigueze (TJVQ) přepravuje klienty v rámci ostrovů Portorika ale i blízkých Karibských zemí.
Nejstarší důkazy o přítomnosti člověka se našly staré 3000 let před naším letopočtem z doby ještě možného kontinentálního přechodu lidí, prvních osadníků. Živili se sběrem plodin, lovem. Lidé tu žili už dlouhá tisíciletí i po příchodu Španělů. Vždyť další kultury sem dorazily asi v roce 200 př.nl z oblasti Venezuely a samozřejmě stejně jako na hlavním ostrově Puerto Rico, i zde vládla a fungovala kultura Taino. Kryštof Kolombus objevil Puerto Rico v roce 1493. Neexistují důkazy o tom, že by Vieques osobně Kryštof navštívil, nebo ho vůbec sám objevil, ale jisté je že Španělé o jeho existenci věděli krátce po objevení samotného hlavního ostrova. Malý ostrov Taino poskytoval Taino větší prostor na povstání proti nadvládě Evropanů. V této době také začíná nejtvrdší historie ostrova. Spustily se nájezdy pirátů, jiných mocností než Francouzů, Holanďanů ale i Britů, kteří chtěli ostrov blízko Puerto Rica získat pro sebe. Na ostrov se útočilo z každé strany, každý ho chtěl pro sebe i pro slabší obranu. Španělé proto vybudovali na ostrově strážní věže a posílila vojenskou obranu. Bylo však již 19. století, kdy si Španělé s obranou ostrova pohnuli a začali ho sami více kolonizovat a také začali s větší výstavbou. Před koncem 19 století na ostrov dorazilo velké množství černých otroků, jejichž nakoupili plantážníci, aby jim pracovali na cukrových plantážích. Pocházeli z menších ostrovů v Atlantiku ale i z Karibiku. Mezi otrkmi však byly i obyvatelé karibské oblasti.
V roku 1898 po prehre s USA, tak ako hlavný ostrov aj Vieques pripadol USA. Ostrov medzi tým získal celkovú závislosť len na výrobe cukru a tak sa stalo hospodárstvo ostrova závislé od jedinej zložky. Počas II svetovej vojny sa tri štvrtiny ostrova stali cvičiskom a bojovým poľom testov a výcviku. Mnohí obyvatelia ušli na hlavný ostrov alebo na okolité ostrovy. Tiež tu kotvila britská flotila, keď ju naháňali nacistické ponorky počas vojny. Protesty proti prítomnosti armády na ostrove boli viaceré. V novodobej histórii, v roku 1999 cvičná strela zabila miestneho obyvateľa na čo sa zdvihla vlna odporu a miestni na malých člnoch sa vydali blokovať americké námorníctvo a testy striel. K nim sa neskôr pridali aj iní vládni, mimovládni aj zahraniční predstavitelia s plnou podporou. Nakoniec bola v roku 2004 ukončená prevádzka celého zariadenia Rooseveltovej námornej stanice a armádu na ostrove vystriedala organizácia United States Fish and Wildlife Service, čo je agentúra starajúca sa o prírodu, kvalitu vôd, rybárstvo a zver v okolí vôd a prírody. www.fws.gov
Ostrov se dělí na 8 okresů, kde je centrem město nebo osada v oblasti. Největšímu a nejlidnatější je Puerto Diablo, která v sobě zahrnuje větší část východní poloviny ostrova. Puerto Ferro tvoří zbytek východní poloviny, který je také druhý nejlidnatější. Za nimi následuje Puerto Real na jihu více ve středu ostrova. Llave další v pořadí tvoří zbytek jižní části ostrova. Následuje Florida na severu uprostřed s Isabel Seconda, rozlohou nejmenší oblastí. Ľudnatosťou však Isabely přesahuje nejzápadnější Punta Arenas. Hned po Punta Arenas následuje Mosquito na severozápadě s velmi řídce osídleným povrchem. Nejmenší rozlohou a zaľudnenosťou je zmíněný okres Isabela Seconda (Isabela II). Do Puerto Diablo patří i větší a menší ostrůvky roztroušené zejména v okolí jižního pobřeží výchdonej poloviny ostrova.
Celkově má ostrov 135 km2. Na východ od ostrova se nacházejí Panenské ostrovy patřící pod USA jako jsou Svatý Tomáš, Svatý Jan, Svatý Croix. Nejvyšší horou na ostrově je Monte Pirata (Pirátský vrch) vysoký asi 300 metrů složený z usazenin a sopečných hornin. Pobřeží na mnoha místech obklopují korálové reefy. Jako Culebra i zde je možnost potápění. Příroda je tu lesnatá, v oblastech s vodou můžeme najít i mangrovníkové háje. Denní průměrná teplota je 28°C v lednu a například 31°C uprostřed léta. Roční srážky tvoří max. 1400 mm.
Zmiňovaná velkovýroba cukru a plantážnictví s otrokářstvím fungovalo před obsazením Američany a význam cukrové výroby zůstal zachován. Po válce se postupně získávala význam i produkce ovoce, zejména tropických plodin jako banány, papaya, ale i brambory. Celé roky během přítomnosti US námořnictva umožnily také zastávat Snadná funkce související s přítomností vojáků při zásobování, provozu a údržbě zařízení, kasáren a podobně.
Ekonomika v současnosti prožívá a postupuje díky turismu. Pozvolný vstup do moře, překrásné pláže, sněhově bílé, ale místy i překrásné zlatavé pláže jsou překrásným místem k odpočinku. Azurové moře a panenská příroda ... všechny tyto krásy byly na desetiletí výhledem pro vojáky a střelce, kteří si zde kroutili vojenskou službu ale i pro místní, kteří se naučili na ostrově žít. Dnes tyto krásy obdivují turisté, pláže jsou čisté a příroda jakoby ani nedotčená. Už se tu natáčel i nejeden film.
Náhled mapy na Googlu:
Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.
Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.
Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.
Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.
Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.
Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!
Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.
Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!
©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz
Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.
All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.