Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

Americká historie

Vládna budova

Dá se říci, že prvotní myšlenku obsazení oblastí v Karibiku mělo již několik politiků v minulosti a nejen v USA a Anglii. prvním, který vůbec dal tyto myšlenky do jasné podoby a naplánoval také kladné a záporné body takového obrazu sil byl Alfred T. Mahan, člen velení US NAVY a armádní poradce. Ve své publikací o vlivu námořních sil se vyjádřil na téma výhod v případě získání oblastí v Karibiku pro potřeby zásobování a bezpečnosti USA. inspiroval se přitom různými stzaršími studiemi anglických mořeplavců, kteří se tímto směrem myšlenkami také ubíraly a svědčí o tom i pokusy britských sil získat území v Karibiku.

O získání území v karibiku se však vyjadřoval už i státní tajemník William Seward, protože myslel na nutnost vybudování kanálu, který by spojil Tichý oceán s Atlantickým a právě to byl důvod proč by bylo výhodné mít v Akribiku své území a nebyla by tak země celkem vzdoalená od strategicky a obchodně velmi významného propojení oceánů. Nastalo proto velké jednání, myšlení a naplánovalo několik strategií, které by mohly dovést USA k vytouženému cíli. Španělskou americká vláda nabídla 160 milionů dolarů za Puerto Rico a Kubu. Částka na tu dobu představovala astronomickou částku a byla nabídnuta bez jakýchkoliv výhružek. USa mělo zájem o Dominikásnku republiku, ale Senát nesouhlasil.

V roce 1894 se velení amerického námořnictva pustilo do plánování vojenského obsazení a přímo do války se Španělskem. Až při plánování vojenských operací si vojenští funkcionáři uvědomili, že získáním Kuby a Puerto Rica by získali i mocné přístavy a bohaté lokality na cukr, plodiny a různé suroviny, které v samotném USA jsou nedostatkovým zbožím a také to přinutilo funkcionářů plánovat jasné plány. 25. července 1898 se v španělsko-americké válce vylodilo USA na Guanica a probralo moc nad ostrovem. Vyzbrojenosť a vojenská síla USA překonávala obranu ostrova ai díky Pařížské dohodě Španělsko podstoupilo území Kuby, Filipín strategicky velmi významného ostrova Guam a území Portorika právě USA.

Začala tak historie pod americkou vlajkou, pod americkým vojenským velením, kde země získala určité druhy svobod, získala guvernéra jmenovaného Spojenými státy. Země získala nové zákony ve vztahu se zákony USA, získala ústavu, ale také mnoho výhod. V roce 1917 se stali Portorikánci občany USA díky zákonem prezidenta Jonese. Protože však Portorikánci byly Američany, týkala se jejich účast ve všech vojenských konfliktech, kterých se USA zúčastnilo. Probíhající I. světová válka byla první, kam mnozí Portorikánci už jako občané USA putovali. Portoriko však neovlivňují jen odvody mužů, ale i jiné pohromy již více méně přírodního charakteru. V oblasti se přehnalo několik hurikánů, tornád, záplav. začali nepokoje a nesouhlas místních s nadvládou USA, s guvernérem i s politickým systémem. při nejvýraznějšímu protestního pochodu v roce 1937 přišlo při zásahu policie o život několik i neozbrojených demonstrantů. V roce 1946 prezident Truman jmenoval konečně prvního Portorikánci guvernéra, kterým byl Jesus T. Pinero. Ten se zasloužil o vlastenecký zákon Ley de la Mordaza, který umožnil Portoriku vlastnúp vlajku, hymnu, vlastenecké písně a podobně.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.