Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

OSTROVY MONA, MONITO, DESECHEO

Název Mona vychází z jazyka původních obyvatel ostrova - Tainů. Slovo Amona v jejich jazyce znamenalo "být uprostřed". A ostrov opravdu leží mezi Dominikásnkou republikou a Puerto Ricem. V pořadí po hlavním ostrově a po ostrově Vieques je Mona třetí největší ostrov Puerto Rica. V dosahu ostrova se nacházejí ještě dva další ostrovy patřící do ostrovní soustavy Mona. Jde o ostrov Desecheo a Monitoro.

Mona leží 66 kilometrů od Portorika. Úplně první osídlení, ačkoli název mu dali Tainové, se přisuzuje indiánskému kmeni Arawak, který do této oblasti průběžně přišel z Hispánie (ostrov, na kterém je Haiti a Dominica). Výzkum tak dokázal, že ostrov ačkoli nemá viditelné žádné stavby a památky, se přece jen stal na nějaký čas domovem více lidí po několika letech. Památky po lidech sahají nadále do doby 3000 př.nl V dobách když sem přicházel na svých objevitelských cestách Kryštof Kolumbus, byl tak prvním Evropanem, což spatřil tento ostrov a hned ho také přebral pod vládu Španělska. Stalo se tak v roce 1494 přesně 24. září podvečer.

VELKÁ MAPA OSTROVA MONA a MONITO

O několik let začaly první pokusy ostrov osídlit. Mona se tak dočkala kromě Tainovcov i Španělů, kteří zde z počátku obchodovali a využívali produkty Tainů pro další obchod. Tvořila se i místní kuchyně, která se nechala do jisté míry ovlivnit gastronomickou kulturou Indiánů. Pro své vlastní účely si ostrov podmanil dokonce sám Ferdinand II Aragonský. Místo se stávalo důležitým obchodním uzlem mezi Španělskem a Latinskou Amerikou. Nejen Portoriko samotné, ale právě i Mona byla tím místem, kde se setkávaly obchodníci a lodě. Po smrti Ferdinanda II, který na ostrově zavedl systém povinné práce a daní, se dostal pod Cardinála Cisnera. Celkově po něm hned za krátce opět měnil několikrát majitele, ale mezitím tvořila i útočiště známého piráta Kapitána Kidda. Na ostrově získala význam těžba guana, netopýřího trusu probíhající v četných jeskyních na ostrově, čímž se značně poškodila původní příroda a jeskynní ekosystém, nic méně mnoho přírodních pokladů se nám přesto dodnes zachovalo. Po pařížské dohody po válce s USA byl ostrov Mona přidružený k Puerto Ricu a předán do správy USA. Do roku 1976 na ostrově stál Američany postavený maják, který navrhl slavný Gustan Eiffel.

Prohibice
Ostrov také poznamenala prohibice, stal se skrýší mnoha pašeráků a také tranzitním místem celé sítě pašeráků. Oblast Karibiku je přece jen známá výrobou rumu a jiných lihovin. Nejzajímavější byl objev množství lihovin ukrytých v jeskyních na ostrově v hodnotě v přepočtu 2 milionů korun. A to už je tedy poklad ... respektive by to byl obrovský poklad, pokud by se našel dnes po tolika letech archivace. Pravdou je, že iv roce 1995 se podařilo najít jednomu badateli dřevěný obal s několika zachovalými nádobami s rumem. Škoda jen že si svůj objev nemohl vzít domů nebo se čestně rozdělit. Podobných příběhů však může být několik. II. světové válce se Mona také nevyhnula. Nacistická ponorka bombardovala jižní pobřeží v dobách když suverénně ponorky procházeli až do blízkosti USA. Němci věděli o Portoriku jako o významném místě pro americké námořnictvo. Několik let po válce byl ostrov Mona dokonce cvičným bojovým polem pro Americké letectvo.

GEOGRAFIE MONY

Ostrov má clekovo 57 km2 a od Portorica je vzdálen 66 km. Je však blíže k Dominikánské republice, od které je vzdálen o 5 kilometrů méně, a tedy o 61 km. Ostrov pokrývají husté lesy, pobřežní lesy a ploché porosty s keři a kaktusy. Dnes je z ní ekologická rezervace zachovávající si ojedinělou krajinu, je rezervací mnoha druhů zvířat a rostlin, je domovem ohroženého ptactva. Mona je také ostrovem podobným na ostrov monitorování, vystoupení z moře přičemž jen na některých místech je možný vstup přímo z moře. Menší letiště bychom našli na jihovýchodě. Strmé útesy jsou útočištěm pro ptactvo av nich nemá přirozeného predátora.

OSTROV MONITO

Monitoro je neobydlený skalnatý ostrov vzdálený asi jen 5 kilometrů od ostrova Mona severozápadně a je nejbližší pevnivnou Portorika směřující k pevninské Americe, ale blíže má ještě Dominikánskou republiku. Jeho rozlohu tvoří asi jen 150 metrů čtverečních pevniny. Patří pod samosprávu města Mayaguez, stejně tak jako ostrov Mona. Zajímavostí ostrova je fakt, že z moře je téměř vůbec nepřístupný. Problematické je projetí strmého útesu. Ostrov je přírodní rezervací, která poskytuje domov více druhům rostlin, které se sice vyskytují i ​​na ostrově Mona, ale tam jsou stejně chráněny. Některé z nich jsou ojedinělé. Vzácná je ještěrka latinského názvu Sphaerodactylus micropithecu, která je Červené knize ohrožených druhů. Hnízdí zde i několik druhů vzácných ptáků i méně vzácných druhů, které zde mají útočiště bez jakéhokoli rizika dravců.

Rozloha ostrova je jen kolem 6km2 a nejvyšší bod sahá do výšky 65 metrů. Na nákresovej mapce je možné vidět, že ostrov se nachází více v dálce a je mnohem menší. Pro náhled jeho tvaru a mírnou podobnost s tvarem ostrova Mona je však dobré ho vidět.

OSTROV DESECHEO

Na severovýchodě od ostrova Mona, více však k pevnině v dálce 21 km od hlavního ostrova Puerto Rico se nachází ostrov Desecheo. Rozlohou asi 1,5 km2 nepatří mezi velké ostrovy. Nejvyšší bod je vysoký 218 metrů, avšak i tak je ostrov značně hornatý. Stejně jako ostrov Mona i tento ostrov objevil Kryštof Kolumbus během své druhé objevitelské plavby západní trasou. Ostrov je na tom podobně jako ostatní neobydlené ostrovy v oblasti. Právě tím že neposkytuje příliš vhodné podmínky pro život se také zřejmě nestal domovem Indiánů. Pro tvrdší zem by nebylo těžké najít nějaké známky osídlení. Avšak ostrov zřejmě odolal jakékoliv změně člověkem až do příchodu pašeráků a pirátů, který pro jeho pustoší využili menší zátoky na jižním pobřeží a i jiné lokality jako úkryt a kotviště. Z Puerto Rica je ostrov za jasného počasí jasně viditelný. Tak jako i mnohé jiné ostrovy, i tento poznamenala americká armáda když z něj udělala na krátké období cvičiště a tábor přežití pro své vojáky. Dnes je osud ostrova podobný jako například Voiquesu, krásné moře a klidná příroda je ideální na dobrodružnou turistu a vlastní objevování ostrova. Těžko říct, do jaké míry je fakt o armádním využívání ostrova pro dnešek nebezpečný, pokud však nic nehrozí, dejte nám vědět.

ZAJÍMAVOSTI

MAPA NA GOOGLU

Náhled ostrova Mona na Googlu:


Zvětšit mapu
MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.