Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

HISTORIE

Historii Portorika jako země lze rozdělit na čtyři tři hlavní celky, nebo čtyři pokud počítáme Commonwealth konkrétní výsledky. Ale pozor. Například tak ostrý Mona měl trochu odlišnou historii, co se smaozrejme můžete dočíst právě v části o ostrově a okolních menších ostrovech kde je také popsáno něco z jeho historie, která začala být společnou s Portorikem až více méně někdy po získání území USA.

PŘEDKOLUMBOVSKÁ HISTORIE - HISTORIE INDIÁNŮ TAÍNŮ

Mluvit o historii mnoha míst na světě znamená začít zcela od začátku. Kde je však tomuto místu začátek neznámo. Z toho, co se nám zachovalo z dob před příchodem Kryštofa Kolumba opravdu víme jen málo. Žili zde místní kmeny menšího významu. Nezanechali po sobě žádné honosné paláce, které by se jako památky zachovaly do dnes. Mohou to být malé jeskynní malby, ojedinělé nálezy nástrojů a nějakých zbytků kultury no o záznam těchto věcí neprojevil nikdo zájem. Co je však známo si samozřejmě řekneme.
CELÝ ČLÁNEK

ŠPANĚLSKÁ HISTORIE

Prvním guvernérem ostrova se stal španělsky konquistador jménem Juan Ponce de León. Stalo se tak v roce 1508. To už se začalo s úplnou kolonizací a obsazením ostrova. Neprobíhaly významné dohody s místními o odprodeji pozemků. Jako slabý a nevýrazný kmen si ho Španělé podmanili a uvedli do otrocké služby. Podoba otroctví byla velmi krutá a vedla k rapidnímu poklesu počtu domorodého obyvatelstva. Trestání otroků a obchod s nimi rozkvétal. Trh a zneužívání otroků probíhalo až do období roku 1520, kdy římský císař Karel V. vydal dekret, který se zastal i Taínců na ostrově. Záchrana přišla v době, kdy domorodci a jejich kultura téměř úplně z ostrova vymizeli. Pokud jim k smrti nepomohly tvrdé podmínky nucené práce, mnoho způsobil i příchod nových evropských kultur, znásilňování žen a šíření vícerých, pro místních nepoznaných, chorob. Jelikož domorodců bylo méně a částečné jejich chránil královský dekret Karla V., na polích chyběli dělníci, chybělo však i služebnictvo do domácností. Tento problém pomohlo vyřešit vzkvétající otroctví dovážených otroků z černé Afriky.
CELÝ ČLÁNEK

AMERICKÁ HISTORIE

Dá se říci, že prvotní myšlenku na obsazení oblastí v Karibiku mělo již několik politiků v minulosti a to nejen v USA a Anglii. Prvním, který vůbec dal tyto myšlenky do jasné podoby a naplánoval také kladné a záporné body takového obrazu sil, byl Alfred T. Mahan, člen velení US NAVY a armádní poradce. Ve své publikací o vlivu námořních sil se vyjádřil na téma výhod v případě získání oblastí v Karibiku pro potřeby zásobování a bezpečnosti USA. Inspiroval se přitom různými stzaršími studiemi anglických mořeplavců, jejichž myšlenky se tímto směrem také ubíraly, a svědčí o tom i pokusy britských sil získat území v Karibiku.
CELÝ ČLÁNEK

COMMONWEALTH

V roce 1947 USA Portoriku povolily volbu svého vlastního guvernéra. O rok později ve volbách vyhrál Louis Munoz Marín. Stal se oblíbeným a populárním guvernérem, asi zejména proto že si ho lid zvolil sám. Americký kongres v roce 1950 umožnil v Portoriku demokratické referendum. I tak však Jonesovy zákony zůstaly nezměněny.
CELÝ ČLÁNEK

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.