Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

OSTROVY

Portoriko se skládá z hlavního ostrova Puerto Rico, z ostrovů Mona, Vieques a Culebra a dále z i dalších menších ostrovů v okolí ostrova Mona, v okolí hlavního města, které jsou s městem pospojovány mosty, ale několik bychom jich našli i v oblastech u pobřeží ostrovů Culebra a Vieques, které jsou při svém pobřeží na některých místech rozpadlé na malé země trčící z moře. Taková místa jsou velkým lákadlem pro turisty a dobrodruhy, neboť jsou neuvěřitelně bohatá na podmořský život.

OSTROVY MONA, MONITO, DESECHEO

Název Mona vychází z jazyka původních obyvatel ostrova - Tainů. Slovo Amona v jejich jazyce znamenalo "být uprostřed". A ostrov opravdu leží mezi Dominikásnkou republikou a Puerto Ricem. V pořadí po hlavním ostrově a po ostrově Vieques je Mona třetí největší ostrov Puerto Rica. V dosahu ostrova se nacházejí ještě dva další ostrovy patřící do ostrovní soustavy Mona. Jde o ostrov Desecheo a Monitoro.

Mona leží 66 kilometrů od Portorika. Úplně první osídlení, ačkoli název mu dali Tainové, se přisuzuje indiánskému kmeni Arawak, který do této oblasti průběžně přišel z Hispánie (ostrov, na kterém je Haiti a Dominica). Výzkum tak dokázal, že ostrov ačkoli nemá viditelné žádné stavby a památky, se přece jen stal na nějaký čas domovem více lidí po několika letech. Památky po lidech sahají nadále do doby 3000 př.nl V dobách když sem přicházel na svých objevitelských cestách Kryštof Kolumbus, byl tak prvním Evropanem, což spatřil tento ostrov a hned ho také přebral pod vládu Španělska. Stalo se tak v roce 1494 přesně 24. září podvečer.

O několik let začaly první pokusy ostrov osídlit. Mona se tak dočkala kromě Tainovcov i Španělů, kteří zde z počátku obchodovali a využívali produkty Tainů pro další obchod.
CELÝ ČLÁNEK

OSTROV CULEBRA

Isla Culebra, jeden z ostrovů Portorika se také nazývá hadím ostrovem. Rozkládá se na 30 kilometrech čtverečních. Původně se nazýval Isla Pasaje a později dokonce Isla de San Illdefonso. Dnes má jméno i Isla Chiquitta jako "malý ostrov" nebo také Ultima Virgen "Poslední panenská zem". Hledali bychom ho nedaleko hlavního ostrova Puerto Rico východně a mírně na sever necelých 30 kilometrů. Nejvyšší vrch Culebra je Mount Resaca s výškou 198 metrů nad mořem. Culebra je však ve skutečnosti souostroví více ostrovů. Hlavní Culebra přitom má kolem sebe několik menších ostrovů. Například Cayo Norte, Cayo Lobo, Cayo Luis Peňa a menší ostrovy jako Cayo Lobito, El Mono, Las Hermanas, Piedra Steven, Los Gemelos, Alcarazza nebo Cayo Botijuela a několik drobných ostrůvků spíše využitelných jako zastávka rybáře nebo kotviště pro dobrodruhy a potápěče. Ostrovy jsou však samy o sobě suché. Nemají toky sladké vody, nemají ani dostatek podzemní vody. Ta se proto přivádí potrubím z hlavního ostrova. O dopravu z jiných ostrovů se zde postará lodní doprava, případně mezinárodní letiště, které má spíše pro vybavenost statut vnitrostátního letiště Benjamin Rivera Noriega Airport.
CELÝ ČLÁNEK

OSTROV VIEQUES

Vieques je ostrov větší než Culebra, leží východně 13 kilometrů od Puerto Rica a jihozápadně od Culebra. Je 34 kilometrů dlouhý a pouze 6 kilometrů široký. Největší města na ostrově jsou Esperanza a Isabel II. (čti Izabela Segunda). Zatímco Esperanza je více na jihu, Isabel je na severu a je také hospodářským a administrativním centrem celého ostrova. Na ostrově je problém s municí, kterou se občas podaří najít. Dodnes jsou na ostrově některé pláže nazvané vojenskými pojmy jako jsou Red beach, Green Beach, Blue Beach. Názvy původně sloužily k orientaci vojenských cvičení, místo často bylo terčem zkoušek munice a US Navy tu ještě donedávna cvičilo vojáky. Na ostrově pravomocně fungoval i aktivní odpor proti přítomnosti americké armády. Nádherné světlé a čisté pláže a k tomu azurové moře, to jsou přece dva prvky, které je třeba využít jinak než na vojenské cvičení.
CELÝ ČLÁNEK

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.