Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ A PORTORIKO

Vládní budova Portoriko je území patřící pod USA a přece je jeho neregistrovaným územím. Náleží a patří do Spojených států, avšak není jejich součástí. Někdo by to nazval, že jde o kolonii, ačkoli tomu tak není. Složitými zákony a politickou mocí USA dosáhli, že Portoriko je jejich, ale vlastně není jejich když něco potřebuje. případně si tento fakt vysvětlí každý jinak.

Puerto Rico je předmětem na plenárním zasedání pravomoci Kongresu pod územní klauzulí IV, odstavec 3, z americké ústavy. také americký federální zákon se na Portoriko vztahuje, ačkoli není oficiálním státem unie. nemá ani hlasovacího zástupce Portorika v americkém kongresu. "O nás bez nás"; řekli by místní.

Portoriko pokud by bylo samostatnou zemí, USA ztratí bohaté území, spojnici s Karibikem avšak i Portoriko vděčí USA za mnohé. Kdokoliv by si chtěl v nedávné minulosti, současnosti nebo budoucnosti podmanit toto území, je pod ochranou USA. Také v případě problémů zasahují americké armádní složky. Portoriko může vděčit Spojeným státům za svůj rozvoj a vyspělost oproti mnoha jiným zemím, které zůstaly pod vlivem Španělska.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.